Før Kampen: FCK v. SønderjyskE, 11/03/12

Så gælder det endelig den første rigtige hjemmekamp i år når SønderjyskE kommer til Parken. Kampstart klokken 16:00 og der er blevet udlovet gratis billetter, så mon ikke der dukker en god portion mennesker op? Der er udtaget kamptrupper både på SønderjyskEs hjemmeside og på FCKs. SønderjyskEs trup har to ændringer fra den der tog til Brøndby sidste uge og tabte knebent 0-1, nemlig den gamle FCK kending Nathan Coe der vender tilbage fra skade og så Tommy Bechmann, den tidligere Esbjerg angriber. Hos FCK er der en enkelt ændring, jeg tror de fleste godt var klar over at Pape Pate Diouf ikke ville starte inde efter der kørte en historie i Ekstra Bladet hvor CV åbnede op for at Diouf ville starte inde, men at han ligefrem er røget helt ud af kamptruppen til fordel for Morten Nordstrand er alligevel overraskende.

Kigger vi på SønderjyskE først, så kommer opstillingen højst sandsynligt til i høj grad at ligne den mod Brøndby, eneste ændring kunne være at Nathan Coe kommer direkte ind og overtager i målet fra Kenneth Stenild, som til tider ikke så alt for sikker ud mod Brøndby. Det betyder blandt andet at Daniel Christensen, bagersønnen fra AaB, nok fortsat kommer til at spille venstreback, med Quincy Antipas på kanten foran ham. Det burde åbne op for Bolaños i højre. Oppe foran er det altid arbejdsomme Kenneth Fabricius der skal tage løbeduellerne med forsvaret.

Ud fra opstillingen mod Brøndby kommer den så til at hedde:

Nathan Coe

Jarl André Storbæk – Anders Østli – Hallgrimur Jonasson – Daniel Christensen

Lasse Vibe – Thomas Hansen – Eyjolfur Hedinsson – Quincy Antipas

Henrik Hansen

Kenneth Fabricius

Hos FCK har jeg været fortaler for Ragnar Sigurdsson istedet for Sølvi Ottesen og Thomas Delaney virkede heller ikke som den optimale løsning på venstrekanten, men jeg vil ærlig talt ikke være overrasket hvis startopstillingen mod SønderjyskE er identisk med den mod AaB. Jeg håber på Vingaard på venstre, men i en trup med kun to offensive kantspillere tror jeg hellere CV vil holde et offensivt midtbanekort på bænken som så kan komme ind i en eventuel offensiv satsning.

Det betyder så:

Cesar Santin – Dame N’Doye

Thomas Delaney – Claudemir – Christian Grindheim – Christian Bolaños

Bryan Oviedo – Kris Stadsgaard – Sølvi Ottesen – Lars Jacobsen

Johan Wiland

Forsvaret bekymrer mig stadig, specielt over for en Kenneth Fabricius der er hårdtarbejdende og rigtig klog i sine løb. SønderjyskE kommer til at spille meget på at sende Fabricius i dybden, der skal de være vågne nede i midterforsvaret og have styr både på hvor han er og hvem der tager sig af ham. På midten skal der være mere bevægelse end vi så mod AaB, men som tidligere nævnt kunne det også ligne et SjE hold der åbner op for Bolaños på højrekanten.

Med FC Nordsjællands sejr over et bovlamt OB hold er der ekstra pres på for et godt resultat og det kan måske betyde lidt låst spil endnu engang. Jeg tror dog på en 2-0 sejr, et mål i hver halvleg, og så må man håbe på en underholdende kamp foran et talstærkt publikum. Vi får se.

FacebooktwitterFacebooktwitter
[ssba]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *